09/09/08 (Tallinn)
Eesti Linnade Liidu volikogu koosolek toimub teisipäeval 09. septembril 2008 algusega kell 14.00 Tallinnas, WTCT konverentsikeskuses (Narva mnt 11d, 7 korruse saalis).
ELL VOLIKOGU koosoleku päevakorras (ettepanek):
1.Rahandusministeeriumi 2008 sügisene majandusprognoos ja Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste seis:
1.1. Rahanduse- ja maksupoliitika töörühm; Tiit Kirss, Jüri Võigemast
1.2. Teede-, transpordi- ja IKT töörühm; Tiit Kirss
1.3. Keskkonna- ja maaküsimuste töörühm; Irja Alakivi, Jüri Võigemast
1.4. Hariduse- ja noorsootöö töörühm; Hille Ilves; Jüri Võigemast
1.5. Töö-, sotsiaal- ja tervishoiu töörühm; Hille Ilves
1.6. Kultuuri- ja spordi töörühm; Hille Ilves
2. ELL volikogu seisukoha kujundamine Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste 2009. aasta lõpp-protokolli osas. Jüri Võigemast, Urmas Kruuse
3. Riigihangete Keskuse (Hangete Korraldamise MTÜ) informatsioon. Margus, Lantin, juhatuse liige
4. Muud küsimused ja informatsioonid.
Urmas Kruuse
Juhatuse esimees
EESTI LINNADE LIIDU VOLIKOGU KOOSOLEKU PROTOKOLL nr 4
09. september 2008, WTCT konverentsikeskus Algus kell 14:00, lõpp kell 16:30
Koosoleku juhataja: Urmas Kruuse Protokollija: Inga Köster
Osales 32 volikogu liiget või nende asendajat. Puudus 40 volikogu liiget või nende asendajat (registreerimislehed lisatud).
Koosoleku juhataja esitas volikogule ettepaneku kinnitada koosoleku päevakord. OTSUSTATI kinnitada järgmine PÄEVAKORD:
1. Rahandusministeeriumi 2008 sügisene majandusprognoos ja Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste seis:
1.1. Rahanduse- ja maksupoliitika töörühm; Tiit Kirss, Jüri Võigemast
1.2. Teede-, transpordi- ja IKT töörühm; Tiit Kirss
1.3. Keskkonna- ja maaküsimuste töörühm; Irja Alakivi, Jüri Võigemast
1.4. Hariduse- ja noorsootöö töörühm; Hille Ilves; Jüri Võigemast
1.5. Töö-, sotsiaal- ja tervishoiu töörühm; Hille Ilves
1.6. Kultuuri- ja spordi töörühm; Hille Ilves
2. ELL volikogu seisukoha kujundamine Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste 2009. aasta lõpp-protokolli osas. Jüri Võigemast, Urmas Kruuse
3. Riigihangete Keskuse (Hangete Korraldamise MTÜ) informatsioon. Margus, Lantin, juhatuse liige
4. Muud küsimused ja informatsioonid.
Päevakorrapunkt 1
Rahandusministeeriumi 2008 sügisene majandusprognoos ja Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste seis:
1.1. Rahanduse- ja maksupoliitika töörühm;
1.2. Teede-, transpordi- ja IKT töörühm;
1.3. Keskkonna- ja maaküsimuste töörühm;
1.4. Hariduse- ja noorsootöö töörühm;
1.5. Töö-, sotsiaal- ja tervishoiu töörühm;
1.6. Kultuuri- ja spordi töörühm;
Kuulati Jüri Võigemasti sissejuhatust läbirääkimiste hetkeseisust. Majandusprognoos on veelgi tagasihoidlikum kui kevadel väljapakutud. 2009.a riigieelarve eelnõu koostamine jätkub, riigikogule peaks valitsus selle esitama 25. septembril.
Käesoleva aasta praktika kinnitab, et kui omavalitsuste tulubaasi midagi juurde tuleb, on see alati kindlam kui mingi üheks korraks antav projektipõhine raha. Ja alati peaks ületulev funktsioon olema kaetud riigi eraldisega.
Tiit Kirss andis ülevaate rahanduse ja teede töörühmas arutatust.
Rahanduse töörühm on koos käinud 2 korda. Rahandusministeeriumi poolt esitatud materjalide põhjal jääb 2009.a. tulumaksuks 11,9 + 0,04 protsendipunkti brutotulust. See tähendab, et lisandub 0,03 protsendipunkti seoses maksukorralduse seaduse muutmisega, mille kohaselt intressid tulumaksu ja maamaksu laekumise tähtaja rikkumise eest laekuvad riigieelarvesse ning 0,01 protsendipunkti puuetega laste hoolekande ülevõtmise eest.
Tasandusfond jääb 2008.a. tasemele ning sellele lisandub 26 miljonit krooni eelpool nimetatud muudatuste katteks.
Teiste riigieelarveliste eraldiste osas veel selgust ei ole. Rahandusministeeriumi suvise prognoosi kohaselt (koostatud kehtivate maksuseaduste alusel) on riigieelarve maksutulu ilma sotsiaalmaksuta 2009. aastal 39,078 miljardit krooni. 2007.a. oli see 40,45 miljardit, 2008.a riigieelarves oli arvestatud 41,93 ning oodatav laekumine 39,9 miljardit.
Riigieelarve kasv toimub peamiselt sotsiaalmaksu ja eurotoetuste arvel. Omavalitsusliitude Koostöökogu taotles 2009. aastaks riigieelarvest võrreldes 2008. aastaks eraldatuga täiendavalt ca 2 miljardit krooni- see on ilma taotlusteta tasandusfondi suurendamiseks, tulumaksu suurendamiseks ning teehoiuks. Arvestades uut majandusprognoosi tuleks meil täpsustada oma taotlusi.
8. septembril toimunud rahanduse töörühma koosolekul arutati 5. septembril Rahandusministeeriumi poolt esitatud ettepanekuid kohalike omavalitsuste finantsvõimekuse tugevdamise ja eelarvepositsiooni parandamise meetme osas. Meetme eesmärgiks on suurendada kohalike omavalitsusüksuste omafinantseerimisvõimekust ning seeläbi võimaldada omavalitsusüksustel teostada vajalike investeeringuid võõrvahendeid või laenuraha kaasamata. Riigieelarvesse planeeritakse uus iga-aastane toetusmeede kohalikele omavalitsusüksustele summas
500 miljonit krooni, mis eraldatakse kohalikele omavalitsustele näiteks 2010. aastal täies summas juhul, kui eelarve puudujääk on kuni 200 miljonit krooni. Selle võrra, mis omavalitsusüksuste defitsiit ületab 200 miljonit krooni, vähendatakse neile välja makstavat eraldist. Toetust makstaks omavalitsustele välja järgmisel eelarveaastal omavalitsusüksuste tegelike koonddefitsiidi näitajate alusel näiteks proportsionaalselt nende tulumaksu laekumistega. Omavalitsusüksustel tuleb ühisest piirmäärast kinnipidamiseks teha omavahel koostööd kas defitsiidisummade kooskõlastamise, ühiste läbirääkimiste või nt kvootide jagamise teel.
See meede ei kohusta omavalitsusi otseselt laenamist vähendama vaid looks motiivi vähem laenu võtta.
Lepiti kokku, et omavalitsusliidud arutavad esitatud ettepanekud ning kujundavad oma seisukoha lõpp-protokolli allakirjutamise ajaks.
Teede töörühm ei ole vahepeal koos käinud kuid 8. septembril toimunud Vabariigi Valitsusdelegatsiooni ja Omavalitsusliitude Koostöökogu delegatsioonide koosolekul MKM esindaja märkis, et 10 % teehoiurahast eraldatakse kindlasti kuid veel ei ole ka välistatud 15 % eraldamine. Tulemus sõltub Rahandusministeeriumi ja MKM –I vahelistest läbirääkimistest, st. ministeeriumile eraldatavate vahendite suurusest.
Jüri Võigemast andis ülevaate keskkonna töörühma tööst.
Keskkonna- ja maaküsimuste töörühm (memo lisatud) on küll järjepidevalt koos käinud, kuid väga raske on olnud mingeid ministeeriumipoolseid lubadusi saada. Endiselt on adekvaatse lahenduseta struktuurifondide toetusel elluviidavate keskkonnaprojektide kaasrahastamise tagamine perioodil 2007-2013, kuna keskkonnaministeeriumi poolt ette valmistatud ja jõustatud määruste kohaselt langeb kogu kaasrahastamise koormus kohalikele omavalitsustele. Tagajärjeks on, et kohalikud omavalitsused on olnud sunnitud juba ettevalmistatud kavasid ja projektide mahtusid muutma/vähendama, et näiteks veeprojektide esimeses taotlusvoorus esitatud taotlused vastaksid ministri määrusega kehtestatud tingimustele.
Ministri 12.08.2008 töörühma koosolekul esitatud sõnum oli, et veeprojektide omaosaluse katmiseks riigi poolt täiendavaid võimalusi ette näha ei ole ja KIK poolset finantseerimist ei tule.
Läbirääkimiste töörühma poolt on jätkuvalt ja järjekindlalt väljendatud seisukohta, et ka 2009. a eelarveläbirääkimistel taotleme ühtekuuluvusfondi toel elluviidavate keskkonnaprojektide kaasrahastamist riigieelarvest ja KIK-st. Meie arvates on ohus riigi poolt EL ees liitumislepinguga võetud kohustuste tähtajaline ja täismahuline täitmine keskkonnavaldkonnas. Omavalitsuste poolne seisukoht on, et ei ole aktsepteeritav riigi poolt võetud kohustuste tähtajalise täitmise ülekandmine kohalikele omavalitsustele ilma selleks adekvaatseid ressursse eraldamata. Küsimus vajaks meie arvates seisukoha küsimist õiguskantslerilt. Meie arvates ei paku lahendust ka vee ja kanalisatsiooniteenuse hinna forsseeritud tõstmine tasemele, mis ei ole elanikkonna suuremale osale jõukohane ning see võib kaasa tuua ettenägematuid tagajärgi.
Hille Ilves andis ülevaate:
1. hariduse- ja noorsootöö töörühma,
2. töö-, sotsiaal- ja tervishoiu töörühma ning
3. kultuuri- ja spordi töörühma tööst (memo lisatud).
Hariduse töörühm on korrapäraselt koos käinud kuid kahjuks pole meile esitatud mingeid konkreetseid numbreid.
Sotsiaalministeerium on pidevalt lubanud esitada oma seisukohad ja ettepanekud kuid eile saadetud paberil oli nendepoolsete ettepanekute real kirjas, et "ettepanekud puuduvad" ja millegipärast oli tehtud mitmeid parandusi omavalitsuste poolt esitatud seisukohtadesse.
Kultuuritöörühm ei ole koos käinud ja mingit konkreetset infot meil ei ole. Eelnimetatud kolm töörühma kogunevad veelkord 16. septembril.
OTSUSTATI: Võtta informatsioon teadmiseks
Päevakorrapunkt 2
ELL volikogu seisukoha kujundamine Omavalitsusliitude Koostöökogu ja Valitsuskomisjoni eelarveläbirääkimiste 2009. aasta lõpp-protokolli osas
Kuulati Jüri Võigemast informatsiooni sellest, et läbirääkimised on kulgenud vaevaliselt, kuna ministeeriumid pole söandanud töörühmi kokku kutsuda, sest riigieelarve pole valmis ja ministeeriumitel numbreid pole.
Täna hommikul toimus kohtumine rahandusminister Ivari Padariga. Kohtumisel viibisid üleriigiliste omavalitsusliitude ja Tallinna esindajad. Minister ütles välja seisukoha, et tema seisab hea selle eest, et omavalitsuste tulubaasi ei kärbitaks. Kärped tulevad riigieelarve eraldiste osas. Hetkel pole numbrites ikka veel selgust, ministeeriumid peaksid numbrid ütlema 16. septembriks. Lõpp-protokoll on kavas allkirjastada 17. septembril ja see antakse Riigikogule üle koos 2009.a riigieelarvega.
OTSUSTATI:
2.1. Teha Omavalitsusliitude Koostöökogule ettepanek jääda 2009.a. riigieelarve eraldiste osas Koostöökogu märtsis esitatud ettepanekute juurde ning tuua lõppprotokollis välja põhimõttelised eriarvamused ja edaspidi lahendamist vajavad küsimused.
2.2. Volitada ELL juhatuse esimeest alla kirjutama läbirääkimiste lõpp-protokolllile.
Päevakorrapunkt 3
Riigihangete Keskuse (Hangete Korraldamise MTÜ) informatsioon
Kuulati Riigihangetekeskuse asutajaliikmete Margus Lantini ja Tom Annikvee ettekannet Keskuse tegevusest, ülesannetest ja osutatavatest teenustest (memo lisatud). Keskuse peamiseks eesmärgiks on pakkuda avalikule sektorile läbi kvaliteetsete ühishangete korraldamise kokkuhoidu ja säästu.
OTSUSTATI: Võtta informatsioon teadmiseks
Päevakorrapunkt 4
Muud küsimused
4.1. Omavalitsusjuhtide koolitusreisist Brüsselisse
Toivo Riimaa informeeris koosolekul osalejaid 10.-12.novembril toimuvast koolitusreisist Brüsselisse. Kutse on meie liikmetele saadetud kuid on veel mõned vabad kohad.
OTSUSTATI: Võtta informatsioon teadmiseks
4.2. Õppevisiitide korraldamine Reykjaviki linna näitel
Toivo Riimaa tutvustas Reykjaviki linnavalitsuses väljatöötatud tasulist koolitusreiside ja – loengute süsteemi, mida pakutakse nii oma riigi omavalitsustele kui huvilistele üle maailma. Välja on töötatud erinevad temaatikad, mille raames pakutakse vastavalt soovile kas siis loenguid, külastusi või kombineeritud variante. Teenusest saadav tulu läheb Reykjaviki linnavalitsuse oma töötajate koolitusteks.
OTSUSTATI: Võtta informatsioon teadmiseks.
Urmas Kruuse Inga Köster
Koosoleku juhataja Protokollija
Protokolli lisad:
1. Registreerimisleht – 6 lehel
2. Koosoleku päevakorra ja otsuste projekt – 1 lehel
3. PKP 1 – Riigieelarve 2009 eelnõu kujunemise taust KOV vaatevinklist septembris 2008 – 13 lehel; Memo keskkonna- ja maaküsimuste töörühma tööst – 5 lehel; Memo Hariduse- ja noorsootöö töörühma, Töö-, sotsiaal- ja tervishoiu töörühma ning Kultuuri- ja spordi töörühma tööst – 7 lehel
4. PKP 2 – Koostöökogu taotlused – 2 lehel; KOV finantsvõimekuse suurendamise ja eelarvepositsiooni parandamise meede – 3 lehel; riigieelarve tulud (2008.a suvine prognoos) – 1 lehel;
5. PKP 3 – Riigihangete Keskus (lühiülevaade) – 4 lehel;
6. PKP 4 _ Memo OV juhtide koolitusreisist Brüsselisse – 1 lehel; Memo Reykjaviki linnavalitsuse poolt pakutavast tasulisest koolitusest – 1 lehel