« Tagasi

Linnade ja Valdade Päevadel arutletakse, mida õppida omavalitsuste küberintsidentidest

Küberturvalisus on imelihtne! Just selliseid julgustavaid sõnu kuuleb 17. ja 18. augustil, kus mitmete info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) valdkonna teemade seas antakse omavalitsustele näpunäiteid, kuidas kübermaailmas end hoida.

Linnade ja Valdade Päevade mõlemal toimumispäeval on üks töötuba vaid IKT teemade päralt. Esimene päev keskendub kohalike omavalitsuste (KOV-ide) e-teenustele ja küberturvele. Tallinna linna digidirektor Martin Männil annab põhjaliku ülevaate pealinna eeskujulikest IT-lahendustest. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi sündmusteenuste projektijuht Jaanus Valdmaa lahkab kohaliku omavalitsuste rolli riiklike sündmusteenuste käivitamisel. Kahtlemata on päeva üks põnevamaid ettekandeid küberintsidentide teemal, kus Riigi Infosüsteemide Ameti küberintsidentide käsitlemise osakond räägib mitmetest juhtumitest, mis KOVe viimasel ajal tabanud on. Telia küberturbe spetsialistid räägivad oma ettekandes sellest, kuidas tagada vajalik küberturvalisuse baastase.

„Küberrünnakud muutuvad üha täpsemaks ja keerulisemaks ning sageli avastatakse küberintsidente alles kuid hiljem. Mida pikemalt aga jääb sissetung avastamata, seda suurem on ettevõtte nii rahaline, kui ka muu kahju, näiteks mainekahju. Seega hästi suur roll on küberrünnakute ennetamisel ning ei tohi alahinnata ka töötajate teadlikkust," sõnas Kristjan Aljas, Telia küberturbe lahenduste arhitekt.

Ülevaade antakse ideedest, kuidas võiks Eesti Linnade ja Valdade Liit kui suurim omavalitsusi ühendav organisatsioon koordineerida linnade ja valdade IKT lahendusi. Teine päev on suunatud IKT taristule ja pilvelahendustele. Muuhulgas räägitakse hariduse digitaristu uuendamisest ning vaadatakse kriitiliselt üle, milline on praegusel hetkel omavalitsuste IKT olukord.

„Omavalitsustel on palju võita IT-alasest koostööst ning on selge, et ühisosa leidmine on sisuline ja aeganõudev tegevus. Seda tuleb aina enam aga otsida, et kohalike omavalitsuste ja riigi poolt pakutavad teenused ühtseks siduda," ütles Viljandi vallavolikogu esimees Kaupo Kase, kes Eesti Linnade ja Valdade Liidu juures aitab arendada omavalitsuste infosüsteeme.

Täpsem info Linnade ja Valdade Päevade ja IKT teemade töötubade kohta on veebilehel www.lvp.elvl.ee.

11.08.2021
Foto: Pexels