« Tagasi

„Kolme mere algatus ja kohalike omavalitsuste majanduskongress“ 2. juunil

Välisministeeriumi Euroopa osakond ootab kõiki Eesti kohalikke omavalitsusi virtuaalsele infotunnile „Kolme mere algatus ja kohalike omavalitsuste majanduskongress" 2. juunil kell 15:00-16:00. Infotund korraldatakse seoses 29.-30. juunil toimuva Kolme mere algatuse regioonide foorumi ja majanduskongressiga, mida korraldab Lublini regioon Poolas ning kuhu kõik huvitatud Eesti kohalikud omavalitsused on oodatud osalema. Infotunnil tutvustab Välisministeeriumi Euroopa osakonna esindaja Kolme mere algatust üldiselt (eesti keeles) ja Lublini regiooni esindajad Kolme mere kohalike omavalitsuste foorumit ja majanduskongressi (inglise keeles). Ürituse üks eesmärke on Lublini deklaratsiooni allkirjastamine 29. juunil huvitatud kohalike omavalitsuste poolt, millega luuakse Kolme mere regioonide majandusvõrgustik. Välisministeerium Euroopa osakond avaldab lootust, et ka Eesti kohalikel omavalitsustel võiks tõusta praktilist kasu võrgustikuga liitumisest.

Eesmärgiks on tutvustada Eesti kohalikele omavalitsustele Kolme mere algatuse koostööformaati ning saada otse korraldajatelt täpsemat infot 29.-30.06 toimuva ürituse nii praktiliste kui sisuliste aspektide osas.

Infotunni programm:

  • 15.00 – 15.20 Välisministeeriumi Põhja- ja Kesk-Euroopa ning regionaalse koostöö büroo direktor Katrin Sibul annab eesti keeles ülevaate Kolme mere algatuse olemusest.
  • 15.20-15.30: Q&A esimese osa põhjal.
  • 15.30-15.50 Poola Lublini vojevoodkonna marssalibüroo rahvusvahelise koostöö osakonna juhataja Izabela Szczęsna-Kowalczyk ning esindaja Jolanta Skrok annavad inglise keeles ülevaate 29.-30. juunil toimuvast Kolme mere algatuse regioonide foorumist ja majanduskongressist, mida korraldab Lublini regioon Poolas. Tegemist on teise foorumiga, esimene toimus 2018. aastal. Seekord on lisaks foorumile toimumas ka esimene kohalike omavalitsuste majanduskongress. Ürituse eesmärk on Lublini deklaratsiooniga luua Kolme mere regioonide majandusvõrgustik (Economic Network of the 3SI Regions), et luua sidemeid Kolme mere regioonide vahel prioriteetprojektide elluviimiseks. Rohkem infot: https://congress.lubelskie.pl/en/
  • 15.50 – 16.00 Q&A teise osa põhjal (inglise keeles)

Palun andke infotunnil osalemise soovist teada meiliaadressil Markus.Vain@mfa.ee

Registreerunutele saadetakse ürituse eel lingi infotunnil osalemiseks.

Lisainfoks:

Kolme mere algatus (Three Seas Initiative e 3SI) on 2015. aastal algselt presidentide tasandil käivitatud koostööplatvorm kaheteistkümne Läänemere, Musta mere ja Aadria mere vahel asuva EL liikmesriigi vahel (Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi, Ungari). 3SI eesmärgiks on arendada regiooni energia-, transpordi- ja digiühendusi ELi põhi-lõuna teljel, tihedas koostöös algatuse partnerite USA, Saksamaa ja Euroopa Komisjoniga, tugevdades seekaudu ka regiooni konkurentsivõimet ja kerksust. Täiendavat infot Kolme mere algatuse kohta võib leida Välisministeeriumi kodulehelt: siin.

Peale 2019. aasta juunis Ljubljanas toimunud 3SI neljandat tippkohtumist koordineeris Eesti Kolme mere algatuse tööd ning võõrustas 19. oktoobril 2020 hübriidset Kolme mere algatuse viiendat tippkohtumist ning virtuaalset veebifoorumit. Tippkohtumine oli Eestile edukas, Eestit tunnustati kõrgetasemelise korralduse eest ja digiühenduste fookusesse tõstmise eest. Üheks olulisemaks tippkohtumise/koordinatsiooniaasta saavutuseks võib  lugeda 3SI investeerimisfondi käimasaamisele ja laienemisele kaasa aitamist. Eesti vaates on oluline jätkata selles formaadis osalemist ja selle meie huvidele vastavas suunas arendamist.

31.05.2021