« Tagasi

Linnade ja Valdade Päevadel räägitakse olulistest rahandus- ja regionaalteemadest

XVII Linnade ja Valdade Päevadel võetakse ette aktuaalsed rahandus- ja regionaalvaldkonna murekohad. Oma nägemust olukorrast selgitavad teiste hulgas ka vallavanemad ja regionaalpoliitika spetsialistid.

Juba järgmisel nädalal, 12. ja 13. aprillil leiab Tallinnas, Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses aset omavalitsuste aasta oodatuim üritus – Linnade ja Valdade Päevad. Kahe päeva vältel toimuvad töötoad erinevates valdkondades ning oodata on hulganisti põnevaid ettekandeid.

Linnade ja Valdade Päevade esimesel päeval toimub finantsalane töötuba, kus räägitakse muuhulgas sellest, millised investeeringud on omavalitsustele jõukohased, haldusreformi muredest ja rõõmudest ning kas selle käigus kogukonnad võitsid või kaotasid. Arutletakse, kas raha on tõesti alati puudu, kas välisraha toob õnne või probleeme ning kas pensioni eest on võimalik saada hooldekodukohta.
„Linnade ja valdade jaoks on täna üks suurimaid probleemkohti finantsvaldkond. Kuuleme meediast igapäevaselt, kuidas ühel või teisel omavalitsusel on väljakutseid ning peab langetama väga raskeid otsuseid, mis mõjutavad loomulikult ka elanikke. Loodan, et Linnade ja Valdade Päevadel saame paljude omavalitsusjuhtidega jagada oma kogemusi, olgu need siis head või halvad ja loodetavasti saavad osalejad mõne hea idee kõrva taha panna," sõnas Eesti Linnade ja Valdade Liidu juhatuse liige, Antsla abivallavanem Kurmet Müürsepp.

 

Teises töötoas arutatakse ja küsitakse aga seda, millises suunas peaksime regionaalpoliitika kujundamisega liikuma, et vähendada regionaalset ebavõrdsust ning et elu säiliks ka maapiirkondades. Samuti, et oleks tagatud väiksemate omavalitsuste toimetulek kriiside ajal.

,,Maapiirkondades rahvastik väheneb, ligi pooled inimestest on juba koondunud elama Tallinnasse ja Harjumaale, kus on tasuvamad töökohad, rohkem teenuseid, paremad liikumisvõimalused teede-ühenduste näol. Ääremaastumine on riigi jaoks ka julgeolekuküsimus. Kuigi palju sellest on seotud finantsalaste küsimustega, mida lahatakse finantsalases töötoas, siis regionaalpoliitika aruteludes räägime muuhulgas ka seda, kuidas tugevdada ja võimestada kohalikke omavalitsusi riigi poolt. Samuti võrdleme Eesti regionaalpoliitikat teiste riikidega ning arutame, kuidas suunata regionaalarengusse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika meetmeid.

Päeva lõpetab parlamendierakondade esimeeste debatt, kus soovime poliitikutelt teada, millises suunas Eesti regionaalpoliitika edasi peaks minema. „Põnev oleks kuulata ka uue valitsuskoalitsiooni esindajatelt, milliseid tegevusi on planeeritud koalitsioonilepingus ja Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammis regionaalpoliitika kujundamiseks ning milliseid samme omavalitsuste tugevdamise osas kavandatakse," kommenteeris Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei

XVII Linnade ja Valdade Päevade täpse ajakava 12. aprilli kohta leiab SIIT ja 13. aprilli kohta SIIT.