« Tagasi

Omavalitsustest 2/3 taotles riigilt toetust sõjapõgenikele eluruumide korrastamiseks

Ukraina sõjapõgenikele sotsiaalkorterite soetamiseks või renoveerimiseks taotles riigilt toetust 53 kohalikku omavalitsust. Kokku eraldati 3,3 miljonit eurot, millega tehakse sõjapõgenike jaoks korda 243 eluruumi. Hiljem saavad omavalitsused pakkuda neid elamispindu teistele abivajajatele.

 

„Sobilike elamispindade nappus on Ukraina sõjapõgenike jaoks tõsine probleem ning see vajab kiiret lahendust," ütles riigihalduse minister Riina Solman. „Kohalikel omavalitsustel on kõige parem ülevaade kohapealsetest eluruumidest, mida oleks võimalik ja mõistlik korda teha. Linnade ja valdade valduses eluruumide korda tegemine on kõige efektiivsem ja kiirem viisi Ukraina sõjapõgenike majutusprobleemi lahendamiseks. Toetusrahaga tuleb põgenike jaoks sobilikud sotsiaalkorterid korda saada esimesel võimalusel, ent mitte hiljem kui selle aasta oktoobri lõpuks."

 

Kohalikud omavalitsused said toetust küsida nii eluruumide soetamiseks kui olemasolevate ruumide korrastamiseks või eraomanikult rendile võtmiseks.

„Omavalitsustele on teatud arv üürikorterite olemasolu väga tähtis hädavajaduste katmiseks, samuti kohaliku tööturu ja -hõivega seotud küsimuste lahendamiseks," selgitas Solman. „Kui Ukraina sõjapõgenikud on lahkunud, on võimalik omavalitsusel riigi toel korda tehtud kortereid üürile anda näiteks õpetajatele ja arstidele, mis on üheks argumendiks tööle asumisel maapiirkondades."

Taotletava toetuse maksimaalne suurus oli kuni 400 eurot suletud netopinna ruutmeetri kohta ja toetuse taotlemisel omaosalust ei nõutud.

Toetusega korda tehtud korter tuleb esmalt anda Ukraina sõjapõgenikule kasutamiseks. Pärast 12 kuu möödumist, võib sinna paigutada mistahes isiku.

Toetusrahaga võib muu hulgas veel katta kulusid lammutustöödele, sealhulgas ehitusprügi koristusele, ehitustöödele ja kommunikatsioonide paigaldamisele, eluruumi korrashoiutöödele, hädavajaliku sisustuse ja mööbli soetamisele.

Omavalitsused saavad korterite  kordategemisega alustada kohe ja korterid peavad sõjapõgenike kasutusse andmiseks olema valmis hiljemalt 31.10.2023. a.

Nimekiri toetust taotlenud omavalitsustest on nähtav siit.

Rahandusministeeriumi pressiteade
Foto: Pixabay
07.03.2023