« Tagasi

Targa linna ideekonkurss ootab linnalisi väljakutseid

FinEst Targa Linna Tippkeskus kogub taas Eesti linnadelt keerulisi väljakutseid, et koostöös teadlaste ja arendajatega neile nutikaid ja teaduspõhiseid lahendusi luua. Targa linna ideekonkursiga liitumiseks oodatakse linnalisi väljakutseid hiljemalt 30. septembriks aadressile smartcity@taltech.ee.   

 

Targa linna tippkeskus kutsub ka kõikide linnade ja omavalitsuste esindajaid liituma veebiseminariga 23. augustil kell 14-15, et täpsemalt tutvustada konkursiga seotud juhiseid ja ootusi.  

 

Lisaks on veebiseminaril külalisesineja Stavangeri linnast Norras, kes tutvustab nende targa linna arenduse prioriteete ja teekaarti.   

 

Lisainfo ja registreerimine: https://finestcentre.eu/event/webinar-for-cities/  

 

Tänavu on tegemist kolmanda targa linna ideekonkursiga, mille eesmärgiks on 2024. aasta novembris käivitada neli pilootprojekti. Ideekonkursile on oodatud kõikide linnade väljakutsed, hoolimata linna suurusest ja senisest kogemusest innovatsiooni- ja pilootprojektides osalemisega. Lisaks kaasneb pilootprojektis osalemisega ka suurepärane võimalus teha rahvusvahelist koostööd. Nimelt käivitame pilootprojektid Eesti linnadega ja nende partneriks otsime välismaa linnu, kes seisavad sama väljakutse ees. Nii tagame selle, et lahendame laiemat probleemi ja loome lahendusi, mida linnadel on päriselt vaja.  

 

2023/2024. aasta konkursi tulemusena soovime ellu viia: 

  • 2 suurt pilootprojekti kestvusega 36 kuud ja eelarvega umbes 1,26 mln eurot. 

  • 2 keskmise suurusega pilootprojekti kestvusega 24 kuud ja eelarvega umbes 860 tuhat eurot. 

 

Tutvuge juba loodud targa linna lahendustega 

 

Kuna tegemist on juba kolmanda ideekonkursiga, siis on soovitame tutvuda ka varasemates pilootprojektides loodud lahendustega. Kui mõni neist pakub teie linnale või omavalitsusele huvi, siis olete oodatud ühendust võtma vastava lahenduse kontaktisikuga.  

 

Lahendusi on näiteks energiatõhususe, linnahaljastuse, linnaelanike heaolu hindamise ning liikuvuse valdkonnas.  

 

Ka tänavusele konkursile oodatakse just selliseid väljakutseid, mida lahendada kaasaegse tehnoloogia ja andmetega. Näiteks võib probleem olla selline, et 70% linnaelanikest ei sorteeri oma prügi, kuigi selleks on mitmeid tegevusi juba ellu viidud. Missugune lahendus paneks vähemalt 70% neist seda tegema? 

 

Samuti võib väljakutse olla seotud energiasäästlikkuse või kriisideks valmisolekuga, avalike teenuste planeerimisega või erinevate liikuvusega seotud teemadega.  

  

Tagasiside osalenud linnadelt  

 

Juunikuus toimus targa linna demopäev, kus tänavune ideekonkursi voor välja kuulutati. Iga pilootprojekti tiim esitles oma tulemusi koos partneriks olnud linna või vallaga. Päeva lõpus paneeldiskussioonis jagati ka kogemusi ja soovitusi projektis osalemisest.  

 

Diana Vene, Võru linna peaarhitekt jagas mõtteid renoveerimisstrateegia tööriista RESTO loomisest ning sõnas, et kindlasti võiks uuesti osaleda. Ta kirjeldas Võru näitel, et tegemist on väikese linnaga, kus on vaja koostööd akadeemiliste ringkondade ja professionaalidega. Eksperdid näevad asju teisest vaatenurgast ja aitavad muuta linna silmaringi 

 

Jaanus Tamm, Tartu linna projektijuht jagas nende kogemust, et pilootprojekti partneriks olemine on huvitav ja väljakutseid pakkuv tegevus. 

Linna poolt lisas ta, et projektitiim partnerina on väga pädev ja see teeb linnale asja lihtsamaks – saab luua või välja töötada lahendusi, mida linn ise teha ei saa. 

 

Salvestust ja erinevaid osasid demopäevast saab vaadata siit. 

 

Kogu info ideekonkursi kohta ning vajalikud vormid on leitavad siit: 

  • Info inglise keeles SIIN 

  • Info eesti keeles SIIN.   

 

Pilootprojektide elluviimist rahastab Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatav projekt "Targa linna tippkeskus".   

 

Kontakt:  

 

Külle Tärnov 

FinEst Targa Linna Tippkeskuse innovatsioonijuht 

 

E-post: kulle.tarnov@taltech.ee          

Telefon: +372 56800221 

www.finestcentre.eu